Hullámvölgy

A hullámvölgy előnyei, avagy út a fogyáshoz

Ahhoz, hogy élhessük az életünket, kellenek a rutinok vagy szokások. Napi tevékenységeink jó részét automatikusan végezzük el, így nem kell folyamatosan azon agyalnunk, hogy megtegyük-e őket. Reggelente mikor felkelünk, a fürdőszoba felé vesszük az irányt, ahol fogat mosunk, tisztálkodunk, sminkelünk, borotválkozunk, és a többi. Szerencsére az agyunk beindítja a reggeli rutin üzemmódot, és gondolkodás nélkül el tudunk készülni. Mint ahogy a munkahelyünkön is tudjuk milyen általános feladataink vannak, és nem értetlenül állunk a napi teendők előtt.

Még a családi összejövetelekhez is van egy jól kifejlesztett rutinunk, hogy a lehető legkellemesebben át tudjuk vészelni azokat. A szokások azért jönnek létre, mert az agyunk folyamatosan keresi a lehetőségét annak, hogy takarékoskodni tudjon. Ha egy tevékenységet elég sokszor elvégzünk akkor egy idő után már teljesen automatikussá válik, mint egy cipőfűző megkötése. Azt hiszem egyetérthetünk abban, hogy a szokásokra szükség van, az életünk ettől lesz egyszerűbb.

Tehát vannak szokásaink amik a hasznunkra válnak, és vannak amiket szívesen levetkőznénk. Most először koncentráljunk azokra amikből profitálunk. Van kedved egy kísérlethez? Ha nincs, az sem gond, talán később kedvet kapsz hozzá.

Szóval, kérlek figyeld magad egy pár napon keresztül és jegyezd fel minden olyan tevékenységedet ami segít téged a mindennapi életedben, aminek pozitív hozadéka van. Ilyen lehet egy olyan apróság, hogy reggel egy nagy pohár vízzel indítasz. Vagy az, hogy hetente egyszer vagy kétszer rá tudod venni magad, hogy elmenj mozogni egy kicsit. Vagy éppen az, hogy van türelmed minden kollégádat figyelemmel meghallgatni, még akár egy fárasztó munkanap végén is.

Kell egy pár nap amíg rááll az agyad arra, hogy ezek a pozitív rutinok feltűnjenek neked. Bezzeg az rögtön beugrik, hogy évek óta nem tudsz leszokni a dohányzásról vagy, hogy esténként inkább tévét nézel olvasás helyett, vagy az, hogy ma sem tudtál ellenállni ebéd után egy kis sütinek. Ezek napi szinten eszünkbe jutnak és frusztrálnak minket. És hajlamosak vagyunk ezeken a rossz szokásainkon keresztül megítélni magunkat: az vagyok aki még a cigiről sem képes leszokni.

Lehet, hogy arról még éppen nem szoktál le, de te vagy az is aki minden hónapban elolvas egy új könyvet, vagy az is akihez a barátai szívesen fordulnak, mert mindig meghallgatja őket.

De tovább megyek: másokkal kapcsolatban is a számunkra idegesítő szokásaik ugranak be először. A lassú kolléganő, a barát aki mindig késik, a szomszéd aki szeret kopácsolni hétvégente.

Tehát ott tartottunk, hogy írd le azokat a rutinjaidat amiket hasznosnak ítélsz meg. Egy-két hét elteltével majd meglátod milyen hosszú lesz a lista. Rájössz, hogy igenis sok olyan szokásod van ami nagyon is értékes. Emellett a sok-sok jó között a dohányzás csak egy, a kevésbé előnyösök közül, amin talán változtatni kellene. Nem érzed úgy, ha ennyi jó szokást ki tudtál fejleszteni akkor eggyel több még igazán belefér? Tehát mikor tehetetlennek érzed magad, igazából csak egy olyan helyzet előtt állsz, amire még most nem tudod a megoldást. De ez nem jelenti azt, hogy a jövőben ezen ne tudnál változtatni. Sőt! Én biztos vagyok benne, hogy tudsz.

Ha a fentebb említett kísérletet egy pár héten át sikerül fenntartanod akkor máris egy új szokással lettél gazdagabb úgy, hogy észre sem vetted. Ha pedig valami igazán hajmeresztő kísérletbe akarsz belevágni, akkor elkezdhetsz listát írni az életed egyik kevésbé pozitív szereplőjéről is. Például arról a munkatársadról akivel a legkevésbé találod meg a közös hangot. Pár hét után könnyen észre fogod venni a változást.

Most pedig egy kicsit másik oldalról is vizsgáljuk meg a szokásainkat.

Érezted már úgy, hogy semmi nem jön össze? Amikor nem azt kapjuk az élettől amit szeretnénk. Semmi nem a terv szerint halad és a sikerek elkerülnek minket. Rengeteg könyv vagy film foglalkozik ezzel a témával. Biztos neked is beugrik egy-kettő. És amikor a főhős arra készül, hogy végleg feladja, a teljes reménytelenség határán még utoljára összeszedi az erejét, nekifut…és láss csodát, győzedelmeskedik. A legjobb sztorik mindig a gödör aljától kezdődnek és a csúcsig ívelnek.

Miért van az, hogy amikor jól mennek a dolgaink akkor ezek a csodák ritkábban történnek meg velünk? Mert amikor megy a szekér akkor hátra tudunk kicsit dőlni és kényelmesen tudunk haladni. Hisz az élet nem egy állandó erőltetett menet, kellenek a nyugalmas periódusok, amikor nem kell extra energiákat mozgósítanunk. Ezekben az időkben lehet töltődni, pihenni, mind fizikálisan, mind mentálisan. Ezekre nagyon nagy szükség van.

Viszont amikor épp egy kevésbé sikeres időszakunkat éljük, nem kell rögtön kétségbeesni, hanem az előnyeit kell kihasználni. Tudom, hogy elsőre elég meglepő lehet ez a kijelentés. Lehet pozitív hozadéka egy hullámvölgynek, egy sikertelen időszaknak? Bátran állítom, hogy igenis lehet. Egy válsághelyzetben olyan sok értékes lehetőség rejlik, amiket kár lenne veszni hagyni. Amikor a kudarc szele megérint minket, nyitottabbak vagyunk a változásokra. Keressük a lehetőségeket, extra erőfeszítéseket teszünk, kreatívabbakká válunk, és sokkal jobban akarjuk az eredményeket, már-már sóvárgunk utánuk.

Kellemesebb lenne ha ezeket a plusz erőket nyugalmi állapotban is elő tudnánk varázsolni magunkból, de általában nem így működünk. Olyankor ugyanis nincs meg a kellő motiváció, vagy kényszerítő erő. Mert ahogy a mondás tartja: a szükség nagy úr. Amikor már égető a probléma, szinte a bőrünkön érezzük. Például: már csak egy hét van a vizsgáig, a mérleg olyan számot mutat alattunk mint még soha, a munkánkban már semmi nem úgy sül el ahogy elterveztük…és még sorolhatnám. Ilyenkor már annyira vágyunk valami változásra, annyira akarjuk, hogy ez nagyon motiválttá és aktívvá tesz minket.

Egy válságot soha nem szabad elpocsékolni, mert egy ilyen helyzet rávesz minket arra, hogy végre olyat is megtegyünk amit addig halogattunk, hogy előhívjuk a legelszántabb énünket és harcosként küzdjünk. Biztos vagyok benne, hogy a saját életedből te is tudnál jó pár példával szolgálni: sok egyéni küzdésről és sikersztoriról egyaránt. Talán ezek fényében magadra és a helyzetedre is egy kicsit másképp tekintesz legközelebb amikor nem a legjobb időszakodat éled.

És itt jönnek képbe a szokások. És azok megváltoztatása. Mert ebben rejlik a dolog lényege. Olyan ez mint egy matematikai művelet. 7+5+6=18

De mi van akkor, ha nekünk ez nem elég jó eredmény, ha többet szeretnénk? Te is tudod a megoldást. Új eredményhez, más tagokra (vagy úgy is mondhatjuk új szokásokra) van szükség. Így van ez az életben is. De nem kell rögtön világmegváltó dolgokra gondolni, elég csak apróságokra.

Hajlamosak vagyunk “átesni a ló túlsó oldalára”. Halogatjuk a változásokat, és amikor már égető szükségét érezzük akkor radikális megoldásokba menekülünk. Pedig drasztikus változásokat tartósan fenntartani nagyon nehéz. Nem lehetetlen, de rizikós. Erről az jutott az eszembe amikor tinédzserként vegetáriánus lettem. Egyik barátnőmmel versenyeztünk egy hirtelen ötlettől vezérelve, hogy ki tud hamarabb leszokni a húsevésről. Ő már szépen haladt előre, fokozatosan hagyott el ételeket, míg én halogattam a kezdést.

Kezdett kínossá válni a verseny, hisz én még a startnál toporogtam. Mivel szerettem volna nyerni, és túl sok időm nem maradt hátra, ezért egyik nap még úgy feküdtem le, hogy húsevő vagyok, másnap pedig úgy keltem fel, hogy már vegetáriánus lettem. Ma már nem pont így intézném a dolgot. Az első lépéseknek nem a nagyságuk, hanem az irányuk ami fontos. És amikor épp hullámvölgyben érezzük magunkat akkor nem egy újabb kudarcra van szükségünk hanem sikerélményre – bármily picinykére is.

Ha le szeretnél fogyni de a mostani életedben egyáltalán nem volt helye a sportolásnak akkor ne az legyen a terv, hogy jövő héttől heti háromszor izzasztod magad az edzőteremben. Megsúgom: nem fog menni. Ha korábban egyszer is meg tudtad volna tartani ezt a drasztikus új szokást, akkor most pont annyit mutatna a mérleg amennyit szeretnél. Itt az ideje kicsit türelmesebbnek lenni magadhoz. Tedd alacsonyabbra a lécet! Oda, amihez azért tenned is kell valamit, de nem átugorhatatlan. És ha ezt elérted akkor itt az ideje az ünneplésnek.

Fontos! Állj meg, élvezd ki, oszd meg az örömödet a barátaiddal, pároddal, és légy büszke magadra! És csak azután jöhet a következő lépés.

Kapcsolatfelvétel