kapuzárási pánik

Életközépi, kapuzárási, vagy nevezzük bárhogyan is

Szeretnéd kicsit jobban megismerni az életközépi válság jeleit, okait, és hogy milyen módon lehet ezt kezelni?
Akkor érdemes tovább olvasnod.

Mi is az életközépi válság?

Talán a válság nem is a legmegfelelőbb kifejezés, sokkal inkább hívhatnánk ezt állapotnak. Van akinél már a 30-as évei végén, és van akinél az 50-es évei után jelentkezik. Arról is megoszlanak a vélemények, hogy valójában a középkorú emberek hány százalékát érinti.

Te szoktál gondolkodni a középkorral együttjáró változásokon?

Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy ez csak a férfiakat érinti. Ilyenkor vásárolnak új sportautót, vagy motort maguknak, vagy kezdenek új kapcsolatba egy náluk jóval fiatalabb partnerrel, ezzel is konzerválva a saját fiatalságukat. Vagy épp halmozódnak a megkezdett, de soha be nem fejezett barkácsolási projektek. Egyrészt: valószínű, a 20-as éveiben kevesen rendelkeznek olyan egzisztenciával mint 10-20 éves karrierépítés után. Így az anyagi lehetőségek a középkorban válnak megfelelővé egy luxusnyaraláshoz vagy egy új motor megvásárlásához. Másrészt pedig: a nők ugyanúgy átélik azokat a változásokat amik egy kis visszatekintésre és összegzésre készteti őket.

A gyerekek egyre függetlenebbé válnak, az idősödő szülők talán több odafigyelést igényelnek, valamint a fizikai képességek is változást mutatnak. Tehát helytelen azt gondolni, hogy az életközépi dilemma csak a férfiakat érinti.

Viszont sokaknál a középkor a stabilitás, a növekedés, és a boldogság időszaka. Van már egy felépített karrierút, ami biztos egzisztenciát jelent. Stabil párkapcsolat, baráti kör, hobbik, és kialakult szokások jellemzik. Tehát személyenként változik, hogy kire hogyan hat ez az időszak.

Íme néhány olyan gondolat ami foglalkoztathatja az embert ebben az időszakban:

-Megfelelő döntéseket hoztam a magánéletemben és a munkámban, vagy vannak elszalasztott lehetőségeim a múltban?
-Milyen lenne az életem ha másik karrierutat követtem volna?
-Mi lett volna ha másik partnerrel élem le az eddigi életem?
-Milyen sportos és fiatal voltam a 20-as éveimben.
-Ilyen társasági életet képzeltem el magamnak annakidején?

Ilyenkor már a jelen pozitívumai helyett csak a hiányosságok kerülnek előtérbe. A fizikai kondícióban és akár a szexuális életben is változások állhatnak be. Van akiket a változtatás hurrikánja ragadja el: új helyre költözés, új munkahely, új hobbi, új párkapcsolat, új élet.

A fiatalabbakkal való randevúzás is összefügghet az öregedéshez kapcsolódó bizonytalansággal. Ez mind-mind kísérlet arra, hogy a hibásnak vélt múltbeli döntések legyenek kijavítva.

Viszont, van akinél ellenkező módon jelentkezik ez az időszak. Nincs benne változtatási hajlam, erőtlennek, passzívnak, céltalannak érzi magát.

Sajnos a mai társadalmunk hajlamos arra, hogy az öregedést negatív színben tüntesse fel. Rengeteg termék és szolgáltatás mind arra irányul, hogy megállítsa az idő kerekét és megőrizze, vagy visszahozza a fiatalságot. Ezzel is azt sugallva, hogy az öregedés egy nemkívánatos fizikai és mentális változás. Persze, hogy ez hatással van ránk. Bóknak is azt tekintjük, ha fiatalabbnak gondolnak minket a valós korunknál. Sokaknál ezért az önbecsülés csökkenését okozhatja ha elérik a középkort.

Vannak akik könnyebben megbirkóznak az öregedés és a változás gondolatával, és van akiknek ez nehezebben megy, hónapokig vagy akár évekig is eltarthat.

Mit lehet tenni?

Próbálok pár hasznos tanáccsal szolgálni.

-Nyugodtan ismerd el az érzéseidet. Nem megoldás figyelmen kívül hagyni őket, hátha elmúlnak maguktól.

Egy válás után vagy egy karrierváltás előtt természetes a csalódottság, a bizonytalanság érzése. Ahelyett, hogy ezeket az érzéseket eltemetjük magunkban inkább találjunk módot ezek feldolgozására.

-Vizsgáld meg, hogy az életedben mik azok a körülmények amelyek az irányításodon kívül esnek. Ha pedig valamire nincs ráhatásod, akkor amiatt ne gyötörd magad, inkább azokra a történésekre koncentrálj amik tőled függnek. Fogadd el, hogy vannak korlátaid.

-Ha nagy változás előtt állsz, ami egyszerre túl soknak és ijesztőnek tűnik, akkor bontsd azt kisebb állomásokra. Egy apróbb lépés megtétele már nem tűnik olyan félelmetesnek. És ha egy dolog ki van pipálva, akkor jöhet a következő.

-Ha kezdene eluralkodni rajtad a csüggedés, hogy lám, itt a világvége, akkor keress célokat magadnak, amikért tudsz küzdeni. Egy válás után jó célnak tűnik, hogy tanulj meg tovább lépni és új társat találni magadnak. Vagy amikor a nagy gyerekeid kirepülnek a fészekből és hirtelen sok időd és energiád szabadul fel, akkor cél lehet új elfoglaltságokkal, hobbival kísérletezni.

-Ha már az elfoglaltságoknál tartunk… Biztos van olyan múltbeli hobbi amit el kellett hagyni a gyereknevelés vagy a karrierépítés miatt. Ezeket újra lehet éleszteni. Ezzel pedig már új célokat adsz magadnak, amit épp az előző pontban tanácsoltam.

-Önkénteskedj. Szerintem ezt nem kell különösebben magyaráznom, hogy miért is jó. Biztos vannak olyan kiemelt ügyek amik fontosak neked. Köteleződj el nyugodtan, tedd bele szíved-lelked. Jót tesz, hidd el.

-Ha nagyok már a gyerekek, vagy talán ki is repültek, akkor van időd jobban magadra figyelni. Mi az ami jó neked, mi az ami egészségessé, boldoggá, elégedetté tesz. És ha ehhez az kell, hogy új szokásokat építs be az életedbe, akkor csak tedd azt.

-Próbálj ennek az időszaknak nem csak a negatívumaira koncentrálni, hanem vedd észre az előnyeit is. Nem mindegy, hogy mire mennyi fókusz kerül. Ahelyett, hogy okokat keresünk arra, hogy miért lehetünk boldogtalanok, inkább értékeljük azt amink van. Olyan sok dologért lehetünk hálásak, amit természetesnek veszünk. Kérlek értékeld azokat a személyeket akik körülötted vannak, az eredményeket amiket elértél, és azokat a körülményeket amiket megteremtettél magadnak.

Lehet arról értekezni, hogy az életközépi válság egy valós vagy inkább a társadalom által sugallt jelenség. Ha te rosszabbul érzed magad ebben az időszakban, akkor igenis foglalkozni kell vele. Nagyon sok olyan lehetőség van ami megoldásként szolgálhat. Kérlek járj vagy olvass utána, hogy mitől érezhetnéd jobban magad.

Ha pedig segítségre van szükséged ehhez, akkor keress bátran!

Kapcsolatfelvétel