A munka-magánélet ideális egyensúlya mindenkinek mást jelent. A cél az, hogy elégedettnek és sikeresnek érezzük magunkat mindkét területen. Legyen egy olyan munkánk amiben jók vagyunk és ki tudunk teljesedni, mindeközben pedig maradjon időnk a hobbinkra, a szeretteinkre, a barátainkra és persze saját magunkra is. Valami ilyesmit jelent az egészséges egyensúly.
Ha most erre cinikusan csak legyintesz egyet…akkor talán pont neked a legaktuálisabb ez a téma.
Hajlamosak vagyunk úgy gondolkodni, hogy amilyen most az életünk, ahol éppen most tart, az kőbe van vésve és változtathatatlan.
Kérlek lépj egy kicsit hátra, és kezd el azokat a mozdíthatatlannak hitt szabályokat kicsit újragondolni. Ez mit jelent a gyakorlatban?
Először is merj kérdéseket feltenni magadnak:
-Van ami mostanában sok stresszt vagy boldogtalanságot okoz? Ez a magánéleteddel vagy a munkáddal kapcsolatos?
-Miket helyezel előtérbe az életedben? Mit nyersz és mit veszítesz ezzel a prioritással?
-Talán itt lenne az ideje egy újratervezésnek?
Például: a hosszú munkaidő megéri, hogy nem tudsz összejönni a barátaiddal? Vagy a holnapi találkozó fontosabb a fiad focimeccsénél?
A válaszokat neked kell őszintén megadni.
Gyakran a munka, a karrier elsőbbséget élvez minden mással szemben az életünkben. Képesek vagyunk ezért a személyes igényeinket is háttérbe szorítani. De az ideális munka-magánélet egyensúly megteremtése nem csak a testi, érzelmi és mentális jólétünk miatt fontos, hanem karrierünk szempontjából is elengedhetetlen. Ha kevesebb stressz ér minket, akkor csökkenthető a kiégés kockázata és jobb kedvel végezzük a munkánkat is.
Pár tipp ahhoz, hogy megteremtsd az ideális egyensúlyt:
-ENGEDD EL A PERFEKCIONIZMUST. Esténként, mikor lefekszel ne azon rágódj, hogy miben nem voltál elég jó, hanem inkább arra fókuszálj amit sikerült aznap elérned. Ne tökéletes legyél hanem fejlődőképes.
-NEM AZ IDEÁLIS IDŐBEOSZTÁSRA KELL TÖREKEDNED, HANEM A REÁLISRA. Nem lehet minden napba mindent belesűríteni. Lesz amikor a munka kap nagyobb hangsúlyt és lesz amikor a magánélet. Az egyensúly idővel érhető el, nem minden nap.
-VÉGEZZ OLYAN MUNKÁT, AMIT SZERETSZ. Vagy ha most éppen nem olyat végzel, akkor ne törődj ebbe bele, hanem tegyél ellene. És ezt komolyan mondom: tegyél ellene! Ha utálod azt amit csinálsz, nem leszel boldog. Nem kell a munkád minden apró kis mozzanatát imádnod, de kell, hogy kihívást találj benne és reggelente ne kínszenvedés legyen nekiállni egy újabb munkanapnak.
-FIGYELJ A TESTI ÉS A MENTÁLIS EGÉSZSÉGEDRE. És ez megint nem csak a magánélet miatt fontos. A munkánkban is akkor tudunk a legproduktívabbak lenni ha rendben vagyunk. Viszont nem kell hirtelen és radikális változásokat beiktatni. Egy kisebb lépés sokkal jobb mint egy óriási, amit csak tervezgetünk, de soha nem lépünk meg.
-IDŐNKÉNT NYUGODTAN “OFFOLD” MAGAD. Nem kell mindig elérhetőnek és hadra-foghatónak lenned a munkatársaid vagy az ismerőseid számára. Adj időt és teret más gondolatoknak és tevékenységeknek.
Például: esténként és hétvégén nem kell foglalkoznod a munkahelyi e-mailekkel. Mindenkinek jár egy kis szünet.
-MINT AHOGY HOSSZABB SZÜNET IS JÁR. Utazz el, menj nyaralni, vonulj el, vegyél ki szabadságot. Abból lesz élharcos a munkahelyén, aki fel van töltve és energiától duzzadó.
-SZÁNJ IDŐT MAGADRA, A HOBBIDRA, A SZERETTEIDRE. Legyen prioritás az, ami boldoggá tesz. Nyugodtan tervezd meg a szeretteiddel való időt is. Írd be a naptáradba, mint egy munkamegbeszélést. Legyen helye az életedben, a tervezésedben, az idődben.
-ÁLLÍTS FEL HATÁROKAT. Minden munkának van egy kezdete és vége is. Amikor este leteszed a lantot, akkor tényleg tedd is le.
Például: vacsora közben ne az éppen aktuális projekten járjon az agyad, hanem figyelj arra a személyre akinek a társaságában vagy.
-TŰZZ KI CÉLOKAT ÉS RAGASZKODJ HOZZÁJUK.
Például: hétvégente nem veszed elő a “munkás” laptopot, vagy heti egyszer-kétszer jógázol.
-KORLÁTOZD AZ IDŐPAZARLÓ TEVÉKENYSÉGEKET ÉS SZEMÉLYEKET. Azokat a feladatokat amelyeknek kevés, vagy semmi értéke nincs, nyugodtan iktasd ki. Mint ahogy minimalizálhatod azon személyekhez való kapcsolódást is, akik lemerítenek és nem töltenek. Bátorság kell ahhoz, hogy ezt meg merd lépni, de csak barátkozz a gondolattal.
Például: nem kell percenként ellenőrizni a telefonunkat vagy a levelezésünket. Elég bizonyos időközönként.
-HATÁROZD MEG MI A LEGFONTOSABB AZ ÉLETEDBEN? Kik azok a személyek és mik azok a tevékenységek amik prioritást élveznek. Vagyis kellene, hogy élvezzenek. Legyen erről egy listád, amit időről-időre előveszel, hogy emlékeztesd magad.
Innentől kezdve pedig könnyebb lesz a felesleges dolgokat mellőzni az életedből. Tehát nem csak sodródsz, lesz ami lesz alapon, hanem te magad irányítod azt, hogy az életed merre tartson.
Ez a hozzáállás sokak számára önzőnek tűnhet, pedig egyáltalán nem az. Ha jobb formában vagy akkor a környezeted is többet és jobbat kaphat belőled.
-MERJ VÁLTOZTATNI A BERÖGZŐDÖTT SZOKÁSAIDON, RUTINJAIDON. Fentebb írtam már arról, hogy hajlamosak vagyunk megszokott dolgokra úgy tekinteni, mintha kőbe lennének vésve. Lépj egyet hátra, és próbáld meg onnan vizsgálni az életed. Mert az bizony változik, nem olyan mint évekkel ezelőtt volt. Éppen ezért a szokásaink is nyugodtan változhatnak. Vajon mik lehetnek azok az új rutinok amik könnyebbé teszik a mindennapjaidat?
Például: megszokta a családod, hogy minden este főzöl valamit. Amíg a gyerekekkel otthon voltál, ez a napi rutin természetes része volt. De megváltozott a helyzet. Már te is reggeltől-délutánig a munkahelyeden vagy, és este fáradtan érsz haza. Elgondolkoztál már azon, hogy miért állsz neki főzni ilyenkor is? Mert megszoktad és nincs egy újratervezés (mint a GPS-nél) az életedben. Más élethelyzet, más szokások. Tehát nyugodtan rendelj valamit, vagy menjetek el vacsizni valahova, vagy akár közösen dobjatok össze valami egyszerűt.
Ha mindezek elolvasása után valami elindult benned, akkor kezdj el változtatni.
Kezdd el kicsiben, és onnan építkezz fokozatosan. Ha eddig nem sportoltál, akkor ne tervezz heti öt edzést. Kudarc lesz a vége. A kudarc pedig elbizonytalanít, és nem lesz kedved folytatni. Legyenek reális és tartható céljaid. Abból lesz sikerélményed, ami erőt ad egy újabb célhoz.
TALÁN ELJÖTT AZ IDEJE A VÁLTOZÁSNAK?
Ha pedig stratégiai és kivitelezési tanácsadóra van szükséged a megvalósításhoz, akkor tudod a számomat.